UPPDATERAD 2025-09-10
Swedish Stokies anordnar två medlemsresor per säsong, en på hösten och en på våren. Häng med på medlemsresan hösten 2025!

Vi åker till Stoke-on-Trent för att se Stoke City ställas mot Hollywoodgänget Wrexham AFC, lördag 18 oktober kl 15.00.
OBS! Notera att man fr om 2 april 2025 kommer att behöva ett elektroniskt resetillstånd (ETA) för att åka till Storbritannien.
Du kan läsa mer om detta här: Digitalt resetillstånd obligatoriskt
”The more, the merrier”: Vi har inga krav på att deltagarna ska vara medlemmar för att få följa med på resan. Det är med andra ord helt ok att ta med frugan, barnen eller kompisen som håller på ett annat lag. En hel del tidigare resenärer som inte varit Stokesupportrar har faktiskt valt att bli medlemmar i Swedish Stokies bara för att medlemsresorna och deltagarna varit så trevliga.
Så vad behöver du göra för att hänga med på resan förutom att boka resan till England?
1 Meddela Swedish Stokies och boka matchbiljett
Skicka ett mejl till info@swedishstokies.se. Det blir mycket lättare för oss att planera resan om vi vet hur många som kommer.
Swedish Stokies kan ordna matchbiljetter. Skicka ett mejl till info@swedishstokies.se och ange att du vill ha en matchbiljett.
OBS! För att föreningen ska kunna ordna matchbiljetter så behöver vi ha din anmälan senast torsdag 18 september. Skulle du anmäla dig senare så kan vi förmodligen lösa det. Om du redan är medlem i FOTBOLLSKLUBBEN STOKE CITY, så behöver vi veta ditt medlemsnummer hos Stoke City. Om inte så behöver vi följande uppgifter för att få dig registrerad: namn, adress, födelsedatum, telefonnummer och mejladress.
2 Boka hotell
Till denna medlemsresa kommer vi att ha samma hotell som bas som vid de senaste medlemsresorna: Premier Inn i Hanley. Länk till hotellets hemsida: Premier Inn, Hanley
Vill du bo någon annanstans så går det naturligtvis bra. Information om andra hotell finns här:
3 Ordna digitalt resetillstånd
Läs mer om digitalt resetillstånd här.
Preliminärt program:
Fredag 17 oktober: ?
The 40th Stoke Beer & Cider Festival går av stapeln 15-18 oktober på King’s Hall i Stoke-upon-Trent.
Lördag 18 oktober: Stoke City vs Wrexham
Traditionell pubuppladdning följd av Stoke City vs Wrexham, kl 15.
Söndag 19 oktober: ?
Stoke City Women spelar ev cupmatch denna dag.
Stoke Beer & Cider Festival pågår 15-18 oktober i Kings Hall, Stoke-upon-Trent. Läs mer på denna länk:
40th Stoke Beer & Cider Festival
Vi återkommer med fler detaljer kring resan när det börjar dra ihop sig.



Har vi missat något viktigt? Har du frågor eller synpunkter i övrigt? Skicka ett mejl till info@swedishstokies.se.
Up The Potters
Styrelsen


Bli först med att kommentera